W dzisiejszym świecie wiele osób ma trudności z kontrolowaniem własnych emocji. To bardzo często nie jest ich wina, ponieważ nikt ich tego nie nauczył i nie umożliwił im wytrenowania tej umiejętności.
Na nasze problemy z kontrolą emocji wpływ mieli rodzice (wychowanie), brak odpowiednich wzorców (osób, które potrafią zarządzać własnymi emocjami) oraz wstyd (poczucie, że tylko ja mam ten problem i wstydzę się szukać pomocy).
Dzisiejszy świat podsyca w nas lęki i obawy, dlatego jeżeli nauczysz się kontrolować własne emocje, jakość Twojego życia od razu wzrośnie. W tym artykule opowiem o tym, jak zacząć uczyć się kontrolować i panować nad własnymi emocjami. Pomogę Ci zrozumieć podłoże silnej i dojrzałej emocjonalnie osobowości.
Aby zacząć pracę nad kontrolą emocji, musisz zdjąć ze swoich barków zbędny ciężar. Zaakceptuj, że nie możesz kontrolować świata zewnętrznego. Jednak możesz kontrolować siebie i swój świat wewnętrzny, a więc pod Twoją kontrolą jest reakcja na to, co się dzieje w świecie zewnętrznym.
To, czy dajesz się przytłoczyć i pozwalasz, aby świat zewnętrzny podsycał Twoje lęki i obawy, jest tak naprawdę Twoim wyborem.
Możesz próbować kontrolować wszystko i ciągle ponosić porażkę. Albo możesz skupić się na kontrolowaniu tego, na co tak naprawdę masz realny wpływ i przejąć pełną odpowiedzialność za te obszary własnego życia.
Presja, którą nakładamy na siebie, jest często formą manipulacji, którą to ktoś inny na nas stosuje. Życie w ciągłym niezadowoleniu z siebie, poczuciu winy i ogromnych pretensjach do siebie, na pewno nie ułatwi Ci kontrolowania własnych emocji i zbudowania silnej osobowości.
Dlatego już dziś obiecaj sobie: odpuszczą to, na co nie mam wpływu i całkowicie przejmę odpowiedzialność za to, na co mam realny wpływ.
Ta jedna obietnica jest początkiem Twojej drogi do kontrolowania emocji. Dotrzymywanie tej obietnicy pomoże Ci wzmocnić swój charakter i będzie Twoją trampoliną do rozwoju osobistego.
Wiesz, że kontrolowanie emocji może pomóc Ci w życiu. Jednak możesz jeszcze bardziej zwiększyć swoją motywację i determinację do wypracowania tej umiejętności kiedy zrozumiesz, jak wiele korzyści może Ci ona przynieść.
Osoby niedojrzałe emocjonalnie są chwiejne, nie można im zaufać, są popędliwe i łatwo poddają się własnym nastrojom. Dojrzałość emocjonalna podnosi Twoją życiową satysfakcję i wpływa pozytywnie na samoocenę i poczucie własnej wartości.
Jeżeli zależy Ci na satysfakcjonujących, szczęśliwych i trwałych relacjach, to potrzebujesz również umiejętności radzenia sobie z konfliktami, która wynika właśnie z Twojej emocjonalnej dojrzałości.
Kiedy tej umiejętności Ci brakuje, żyjesz w chronicznym stresie, który jest związany z poczuciem braku wpływu (samostanowienie). Taki stres bywa wyniszczający dla naszej psychiki i ciała, ale to właśnie dojrzałość emocjonalna może Cię przed nim uchronić.
Główne i najważniejsze założenie dotyczące kontrolowania emocji mówi, że jest to umiejętność, która wymaga treningu. Chodzi o to, że każdy, ale to naprawdę każdy może nauczyć się kontrolować własne emocje, jeżeli zacznie tę umiejętność trenować.
Można nawet powiedzieć, że umiejętność kontrolowania emocji jest nawykiem, który możesz w sobie wyrobić właśnie poprzez trening. Problem w tym, że brak kontroli emocji (podatność na wybuchy emocjonalne) również jest nawykiem, który już prawdopodobnie przejął kontrolę na Twoim życiem.
Jeżeli nie kontrolujesz własnych emocji, to wyrabiasz w sobie nawyk nieumiejętności zarządzania własnymi emocjami, a więc zamiast kontrolować swoje emocje, to emocje kontrolują Ciebie. Podatność na własne emocje staje się Twoją drugą naturą i doskonale wiesz, jak negatywnie wpływa to na jakość Twojego życia.
Rozpocznij swój trening kontrolowania i panowania nad własnymi emocjami, a zmienisz swój negatywny nawyk w pozytywny. Nie oczekuj, że będziesz w tym świetny od razu. To działa tak samo jak trening sportowy. Najpierw zaczynasz od podstaw i robisz masę błędów, a później zaczynasz pomału cieszyć się grą. Bez treningu nic się nie zmieni.
Najprostsza i jednocześnie najbardziej użyteczna definicja pewności siebie mówi o tym, że pewność siebie to dotrzymywanie obietnic składanych sobie. Jeżeli możesz na sobie polegać, to jesteś osobą pewną siebie. Jeżeli ciągle sobie coś obiecujesz i zawodzisz się na sobie, to wyniszczasz swoją pewność siebie.
Idąc o krok dalej, pewność siebie możemy połączyć z zaufaniem do siebie. Kiedy wiesz co robić, kiedy to robić i jak to robić, to budujesz zaufanie do siebie. Jesteś wtedy osobą stabilną, która może polegać na sobie oraz dajesz oparcie innym osobom, które mogą na Tobie polegać.
Łatwo to wytłumaczyć na przykładzie.
Kiedy obiecujesz, że odbierzesz swoje dziecko ze szkoły, nie ma znaczenia, czy masz akurat zły humor. Wsiadasz w samochód i robisz swoje. Na tym właśnie polega zaufanie do siebie, czyli zdolności do dotrzymywania obietnic, bez względu na okoliczności zewnętrzne oraz stany emocjonalne (stany wewnętrzne).
Pewność siebie i zaufanie do siebie na odpowiednio wysokim poziomie sprawia, że to Ty decydujesz o sobie i swoim życiu. Potrafisz oprzeć się presji i manipulacji innych osób, sytuacji zewnętrznej, a nawet swoim chwilowym emocjom. Wiesz dokładnie co, kiedy i jak robić – a więc w pełni ufasz sobie.
Jeżeli już wiesz na czym opiera się umiejętność kontrolowania emocji (pewność siebie i zaufanie do siebie), to te dwa kluczowe pytania Cię nie zaskoczą. Chodzi o to, żeby zadawać sobie je często i aktualizować wiedzę na temat własnego życia.
Kiedy żyjesz nieświadomie, a czas przepływa Ci przez palce, nie możesz mówić o tym, że to Ty decydujesz o swoim życiu, a więc nie trenujesz nawyku kontrolowania własnych emocji.
Szczera odpowiedź na te pytania wymaga odwagi. Już samo to, co poczujesz, kiedy tylko je przeczytasz, dużo może powiedzieć na Twój temat oraz Twojej zdolności do kontrolowania emocji.
Możemy trochę rozbudować te pytania, aby znaleźć właściwą odpowiedź.
Jaką masz wizję na swoje przyszłe życie? Jakie są Twoje marzenia, potrzeby i pragnienia? Co Cię w życiu napędza i co daje Ci prawdziwą satysfakcję?
Czy potrafisz się szczerze do tego przyznać? A może czujesz lęk lub masz poczucie, że nie zasługujesz na to, aby czerpać z życia radość? Może nie dajesz sobie prawa do realizacji własnych marzeń i zaspokajania własnych potrzeb, ponieważ to marzenia i potrzeby innych osób są dla Ciebie ważniejsze?
Co robisz już dziś, aby Twoja wizja przyszłości stała się Twoją rzeczywistością? Co robisz ze swoim ciałem (zdrowie fizyczne) i ze swoją głową (zdrowie psychiczne), aby zbliżać się każdego dnia do swojego wymarzonego życia? Czym karmisz swoje ciało (odżywianie)? Czym karmisz swoją głowę (zbędne i śmieciowe informacje)?
Czy Twoje potrzeby i marzenia są zawieszone w próżni, bo jedynie o nich rozmyślasz, ale realnie nie robisz nic, aby w końcu się do nich zbliżyć. Czy masz pretensje do siebie i do świata, że Twoje wymarzone życie jest odległe od Twojego obecnego prawdziwego życia?
Odpowiedź na te pytania nie jest łatwa i wymaga od Ciebie odwagi. Jednak kiedy sobie na nie odpowiesz, możesz bardzo szybko poczuć, czy masz problemy z pewnością siebie (dotrzymywanie składanych sobie obietnic) i z zaufaniem do siebie (działaniem pomimo przeciwności).
Jeżeli brakuje Ci pewności siebie i zaufania do siebie, nie ma się co dziwić, że masz trudności z kontrolowaniem własnych emocji. Każdy, kto nie ma jasnej wizji swojego życia, będzie zagubiony i nieszczęśliwy. Każdy kto ma wizję wspaniałej przyszłości, ale nie robi nic, aby tę wizję wcielić w życie, będzie sfrustrowany i rozchwiany emocjonalnie.
Jak widzisz kontrolowanie własnych emocji, trzeba oprzeć na solidnym fundamencie. Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Ci w odkryciu kolejnego kroku, który chcesz wykonać na drodze do wyrobienia w sobie nawyku kontrolowania własnych emocji.
Więcej informacji na temat kontrolowania emocji znajdziesz w poniższym filmie: